SON DAKİKA
Tarih : 2023.07.10 00:09:06

THY’de Başkanın Zam Fotoğrafı Tepki Çekti

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, LinkedIn hesabında kahve içerken fotoğraf paylaşarak THY çalışanlarına yapılan ara zam oranını duyurdu. Bolat'ın kahve içerken paylaştığı fotoğraf ve "Keyifle kahvemi içiyorum" sözleri tepkiye neden oldu.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, LinkedIn hesabında THY çalışanlarına yüzde 20,77 oranında zam yapılacağını duyuran bir paylaşım yaptı. Bolat’ın paylaşımında “Gönül rahatlığıyla kahvemi içiyorum. Yapabileceğimizin en iyisini yaptık” ifadelerine yer vermesi ve kahve içerken fotoğraf paylaşması ise tepkilere neden oldu.

Bolat zam oranını duyurduğu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere Türk Hava Yolları A.O. ile Türkiye Sivil Havacılık Sendikası arasında imzalanan 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi 32. Maddeye göre ikinci yıl, ikinci altı ay ücret zammı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi (2003=100) Haziran 2023 indeks sayısının Aralık 2022 indeks sayısına göre değişim oranına ilave olarak yüzde 1 eklenerek yapılacaktı. Bu kapsamda TÜİK değişim oranı yüzde 19,77 olmuştur. Bunun üzerine yüzde 1 TİS ile gelen ilave zam eklendiğinde 30.06.2023 tarihindeki ücretlere, 01.07.2023 tarihinden geçerli olmak üzere, yapılması gereken zam oranı yüzde 20,77 olarak belirlenmiştir.”

Ayrıca Bolat, yılın ikinci yarısında iki ilave ikramiye şeklinde refah payı verileceğini söyledi. İkramiyelerden ilkinin temmuz maaşının ödeneceği 8 Ağustos'ta, ikincisinin ise ekim maaşının ödeneceği 8 Kasım'da hesaplara yatıralacağı belirtildi.

HAVA-İŞ’TEN TEPKİ: HESABINI HEP BİRLİKTE SORALIM

Zam oranlarının paylaşılmasının ardından Türkiye Sivil Havacılık Sendikası ise Bolat’ın kahveli paylaşımına atıfta bulunarak zam oranına tepki gösterdi. Sendikanın internet sitesinden ‘Birlik Çağrısı’ başlığıyla yapılan yazılı açıklamada “Bahşiş gibi dağıtılan, kendilerinden başkasını memnun etmeyen zam açıklamalarını sendika olarak kabul etmiyoruz. Hak ettiğimizi alana kadar sizlerle birlikte mücadeleye devam edeceğiz” denildi. Bolat’ın kahveli paylaşımına yönelik ise “Hakkımızı istediğimizde bahşiş dağıtan, sıkıntılar söylenince kendine başka iş bul diyen, yüzde 90 memnuniyetle çıktığı yolda sadece kendisi memnun olan, zam açıklamasından sonra keyifle kahvelerini yudumlayan yöneticilerden hesap sorma vakti gelmemiş midir?” ifadelerine yer verildi.

‘EYLEM PLANIMIZI BİRLİKTE YAPALIM’

Sendika, yeni sözleşme süreci başlamadan eylem planı yapılabileceğine işaret ettiği açıklamanın ilgili kısmında ise şu ifadelere yer verdi: “Bu bir tiyatro değil, danışıklı dövüş değil. Hiçbir zaman da olmadı. Bu işveren tarafından gasp edilen haklarınızı alma mücadelesidir. Sizden sevgi seli değil, profesyonelce davranmanızı ve yine sizlerin çıkarları adına birlik olmanızı beklemekteyiz.

Üyelerimizin taleplerine cevap vermeyen işveren temsilcilerine, işçinin emekçinin gücünü göstermeye var mısınız? Son kez THY Yönetimine sesleniyoruz; pandemiden beri her türlü cefaya katlanan, sağlıklarından olan, canlarını hiçe sayan, milli bayrak taşıyıcımızı en yükseğe çıkaran üyelerimize reva görülen bu hareketi, çalışanı değersiz kılan bu politikalarınızı en sert şekilde reddediyoruz, geleceğimizi çalan gözünü koltuk hırsı bürümüş, kul hakkına göz dikenlerden bunun hesabını TİS süreci gelmeden soracağız. Gelin eylem planımızı birlikte belirleyelim! Gelin bu çağrıya kulak verin! Ekmeğinize, emeğinize, alın terinize göz dikenlerden hesabını hep birlikte soralım, hakkımız olanı alalım!”

Yazarlar