SON DAKİKA
Tarih : 2020.02.27 15:15:02

THY’den Koronavirüs Önlemleri: Nahçıvan Uçuşları Durduruldu

Koronavirüse karşı alınan önlemleri açıklayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Nahçıvan seferlerinin durdurulduğunu, Güney Kore'nin başkenti Seul uçuşlarının azaltıldığını söyledi. 250'den fazla uçağın da dezenfekte edildiğini açıklayan Aycı, bilet iadeleriyle ilgili, "Mayıs ayına kadar ücret ödemeden bilet iadesi yapılabilir" dedi. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, koronavirüse karşı alınan koruyucu önlemleri açıkladı.

İstanbul Havalimanı'nda basın toplantısı düzenleyen Aycı, "Uzun süreden sonra ilk defa pandemik bir duruma doğru giden bir virüs söz konusu. Belki Dünya Sağlık Örgütü bunu ilerleyen dönemde pandemik bir hastalık olarak ilan edebilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün aldığı karar neticesinde acil durum ilan etmişti. Bu virüsle alakalı olarak Çin uçuşlarımızı durdurmuştuk. Arkasından İran geldi. Pazartesi günü itibariyle Sağlık Bakanımızın açıklamasıyla durduruldu. İki ülkenin kendi vatandaşları almak konusunda birer uçak kaldırıldı” ifadelerini kullandı.

'Uçağın Ankara’ya inmesinin daha uygun olacağı kanaati oluştu'

İran’daki Türk vatandaşlarının Türkiye’ye getirilmesinin sürebileceğini vurgulayan Aycı, “Salı günü bir uçağımız Türkiye’ye getirildi. Aynı akşam İran vatandaşları da buradan götürüldü. Salı günü bu uçakla ilgili ciddi anlamda takibini yaptı herkes. Uçak oradan tahliye için Türk vatandaşların alarak havalandı. İran’dan kalkan uçağımızda bizim mürettebatımız belli riskler gördüklerini ifade ettiler. Bu riskleri haber verdikten sonra biz de sağlık bakanlığı ile temasa geçtik. Uçağın Ankara’ya inmesinin gözlem altına alınma koşulları bakımından daha uygun olduğu kanaati oluştu. Bunun üzerine Ankara’ya indirdik. Bakanlığımızın gözetimi çerçevesinde hastaneye alındılar yolcularımız” diye konuştu.

'Seul'den bazı seferlerimizi azalttık'

THY’nin virüs tehdidi nedeniyle bazı ülkelere olan seferlerini azalttığını hatırlatan Aycı, şöyle devam etti: "Seul’den bazı seferlerimizi azalttık. Nahçıvan uçuşumuzu durdurmuş bulunuyoruz geçici bir süre için. Riskin bertaraf edildiğini gördüğümüz zamana kadar bazı yerleri geçici olarak durduruyoruz. İran’ı da sıkı takip ediyoruz. Oradan da yeni tahliyeler gerektiğinde yine gerekli tahliye işlemlerini olabilir. Bu zamana kadar seferlerimiz durdurulmuştur. Önümüzdeki dönemde yine dikkatli biçimde 12 risk ülkesi var şu anda. Bu 12 ülke ile alakalı olarak gerekli uçaklarımızda dezenfekte işlemlerini dikkatle yapıyoruz. Yolcu ve ekiplerimiz için gerekli maske ve benzeri tedarikleri alıyoruz. Bu konuda uçağımızda bilgilendirmeler yapıyoruz. Mürettebatımıza, istasyonlarımıza, yöneticilerimize eğitim verildi." Aycı, koronavirüs önlemleri kapsamında 250'den fazla uçağı dezenfekte ettiklerini açıkladı.

'Umre uçuşları durduruldu'

Suudi Arabistan'ın umre uçuşlarını durdurma kararını değerlendiren Aycı, "Suudi Arabistan umre uçuşlarını durdurdu. 22 ülkelik bir liste hazırlayarak buradan her türlü vizeye sahip uçuşları durdurdu. Suudi Arabistan’a şu an daha sınırı uçun söz konusu. Bugün uçuşlarımızı gerçekleştirdik. Dönüşte Türk vatandaşlarımı alarak uçaklarımız dönecek. Umre uçuşları kapatıldı. Biz de bu 22 ülkeye yönelik çalışmaları yapıyoruz. Buradan gelenleri şu an Suudi Arabistan’a göndermiyoruz. Bu çalışmalar yaparken alınan kararlara hızla uyum gösteriyoruz. Hızlı şekilde bunu yorumluyoruz. Bu kararlara göre filomuzu yönlendiriyoruz" dedi.

'Mayıs ayına kadar ücretsiz bilet değişimi ve bilet iadesi yapıyoruz'

Koronavirüs nedeniyle azaltılan ve iptal edilen seferler konusunda yolculara bilet değişimi ve iadesi konusunda kolaylıklar sağladıklarını söyleyen Aycı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Bütün bu bilet değişim veya iadelerini son derece kolaylaştırdık. Bir ücret talep etmeden mayıs ayına kadar olan bütün bu biletleri değiştirmek konusunda, bileti açığa almak konusunda, bedelini geri ödemek konusunda tüm yolculara gerekli kolaylığı gösteriyoruz. Yolcularımızı yormadan mümkün olduğunca en kısa şekilde biletlerinde değişimleri yaparak onların kendilerini rahat hissetmelerini sağlıyoruz." Koronavirüsün büyük bir risk oluşturduğunu anlatan Aycı, ancak bundan daha büyük olan riskin tedbirsizlik olacağını belirtti.

Yazarlar