SON DAKİKA
Tarih : 2024.03.16 15:18:39

THY’den Uyarı: Uçak Biletiniz ve Vizeniz Olsa da Giremeyebilirsiniz

Türk Hava Yolları 5 ülke için yolcularını uyardı. Belirtilen ülkelere uçak bileti olan yolcuların vizesi olsa dahi ülkeye giriş reddi alınabileceğini aktaran şirket, ek kontrolleri yayımladı. Buna göre bazı ülkelere girişte pasaport kontrolü yetmeyecek.

Havalimanına göre aranan şartlar değişecek. THY 5 ülkeye varışlı uçuşların yolcu kabulünde ek şartlar aranacağını duyurdu. Yolcuların girişte sorun yaşamaması için dikkat edilmesi gereken şartları duyuran Türk Hava Yolları, bilet sahipleri için şartları tek tek sıraladı.

THY'DEN 5 ÜLKE İÇİN UYARI: EK KONTROL UYGULANIYOR!

Türk Hava Yolları resmi internet sitesi üzerinden duyurduğu şartlara göre tam 5 ülkede ek kontrollerin uygulandığını aktardı. Bazı ülkelerin iki havalimanı için de uyarıda bulunuyor. Aksi takdirde yolcular, ülkeye giriş reddi alabilir. İşte, o ülkeler:

1. VENEZUELA

Genel kurallara Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) sitesinden ulaşılabileceğini aktaran Türk Hava Yolları (THY) Venezuela Karakas Simon Bolivar Havalimanı (CCS) varışlı uçuşlar için ek kontrolleri şöyle sıraladı:

Yolcularımız, Karakas Simon Bolivar Havalimanı'nı aktarma noktası veya Venezuela'ya giriş amacıyla kullanabilirler.

Aktarma noktası: Karakas Simon Bolivar Havalimanı'nda ülkeye giriş yapmadan aktarma uygulaması mevcut değildir.

Aktarma ile uçuşuna devam edecek olan yolcularımızın, Venezuela'ya giriş yaparak bagajlarını teslim almaları ve devam uçuşu için ilgili hava yolunun kontuarını kullanarak check-in yapmaları gerekmektedir.

Ülkeye giriş şartı nedeniyle; aktarma uçuşu olan yolcularımızın, pasaportuna sahip oldukları ülke için geçerli vize ve diğer koşulları karşılamaları gerekmektedir.

Ülkeye giriş: Ülkeye (Venezuela) giriş için gerekli genel şartlar aşağıdaki gibidir:

Vize (Seyahat amacına uygun)

Otel rezervasyonu (Ödemesi yapılmış ve seyahat sürecini kapsayan)

Dönüş bileti Resmi davet yazısı (Noter onaylı)

2. MEKSİKA

THY'nin uyarıda bulunduğu ülkelerden biri de Meksika: Cancun Uluslararası Havalimanı (CUN) varışlı uçuşlar için dikkat edilmesi gereken kurallar: Ülkeye (Meksika) giriş için gerekli genel şartlar aşağıdaki gibidir:

Meksika Elektronik Onay Belgesi (Aynı belgenin tekrar kullanılmaması koşuluyla)

Otel rezervasyonu (Ödemesi yapılmış ve seyahat sürecini kapsayan)

Dönüş bileti Ayrıca, aşağıdaki durumlarda da yolcularımızın ülkeye giriş talepleri reddedilebilir.

Uzun süreli konaklaması olup bagajı olmayan yolcular İlk kez yurt dışına seyahat eden yolcular Beyan ettiği seyahat amacına uygun belgeleri bulunmayan yolcular Mexico City Uluslararası Havalimanı (MEX) varışlı uçuşlar için dikkat edilmesi gereken kurallar:

Ülkeye (Meksika) giriş için gerekli genel şartlar aşağıdaki gibidir:

Transit uçuş olması halinde Transit Vizesi Transit uçuş olması halinde devam yolculuğuna ait uçak bileti Otel rezervasyonu (Ödemesi yapılmış ve seyahat sürecini kapsayan)

Gidiş-dönüş yolculuklar için dönüş bileti (Bilet tarihinin vize gerektiren ülkeler için vize geçerlilik süresinin içinde olması koşuluyla) Ayrıca, aşağıdaki durumlarda da yolcularımızın ülkeye giriş talepleri reddedilebilir.

Uzun süreli konaklaması olup bagajı olmayan yolcular İlk kez yurt dışına seyahat eden yolcular Beyan ettiği seyahat amacına uygun belgeleri bulunmayan yolcular.

3. KOLOMBİYA

Uyarılan ülkeler arasında Kolombiya da bulunuyor. Kolombiya varışlı uçuşlara dikkat: Bogota El Dorado (BOG) Uluslararası Havalimanı varışlı uçuşlar için dikkat edilmesi gereken kurallar: Ülkeye (Kolombiya) giriş için gerekli genel şartlar aşağıdaki gibidir:

Otel rezervasyonu (Ödemesi yapılmış ve seyahat sürecini kapsayan)

Gidiş-dönüş yolculuklar için aynı PNR'da yer alan dönüş bileti (Bilet tarihinin vize gerektiren ülkeler için vize geçerlilik süresinin içinde olması koşuluyla)

Transit uçuş olması halinde transit süresinin 24 saatten az olması Ayrıca, aşağıdaki durumlarda da yolcularımızın ülkeye giriş talepleri reddedilebilir.

Ülkeye girişi daha önce reddedilmiş olan yolcular Uzun süreli konaklaması olup bagajı olmayan yolcular Beyan ettiği seyahat amacına uygun belgeleri bulunmayan yolcular

4. KÜBA

Havana Jose Marti Uluslararası Havalimanı (HAV) varışlı uçuşlar için dikkat edilmesi gereken kurallar: Ülkeye (Küba) giriş için gerekli genel şartlar aşağıdaki gibidir: Gidiş-dönüş ve transit yolculuklar için dönüş bileti (Vize uygulaması olan ülkeler için vize geçerlilik süresinin içinde olması koşuluyla) Otel rezervasyonu (Ödemesi yapılmış ve seyahat sürecini kapsayan) Ayrıca, aşağıdaki durumlarda da yolcularımızın ülkeye giriş talepleri reddedilebilir:

Uzun süreli konaklaması olup bagajı olmayan yolcular Beyan ettiği seyahat amacına uygun belgeleri bulunmayan yolcular İlk kez yurt dışına seyahat eden yolcular Kalış süresince yeterli olacak nakit veya geçerli kredi kartı olmayan yolcular

5. BREZİLYA

São Paulo Guarulhos Uluslararası Havalimanı (GRU) varışlı uçuşlar için dikkat edilmesi gereken kurallar: Ülkeye (Brezilya) giriş için gerekli genel şartlar aşağıdaki gibidir: Gidiş-dönüş ve transit yolculuklar için dönüş bileti (Vize gerektiren ülkeler için vize geçerlilik süresinin içinde olması koşuluyla) Otel rezervasyonu (Ödemesi yapılmış ve seyahat sürecini kapsayan) Transit uçuşlar aktarma süresinin 24 saati aşmaması Ayrıca, aşağıdaki durumlarda da yolcularımızın ülkeye giriş talepleri reddedilebilir:

Uzun süreli konaklaması olup bagajı olmayan yolcular Beyan ettiği seyahat amacına uygun belgeleri bulunmayan yolcular İlk kez yurtdışına seyahat eden yolcular Kalış süresince yeterli olacak nakit veya geçerli kredi kartı olmayan yolcular.

PANAMA DA UYARIYA DAHİL EDİLDİ!

THY'nin uyarıda bulunduğu 5 ülkeye ek Panama da listeye dahil edildi. Panama City Tocumen Uluslararası (PTY) Havalimanı varışlı uçuşlar için dikkat edilmesi gereken kurallar:

Ülkeye (Panama) giriş için gerekli genel şartlar aşağıdaki gibidir:

Son varış noktası Panama olan ya da Panama üzerinden aktarma yapacak yolcular için geçerli vizeye sahip olunması (Vize gerektiren ülkeler için).

Gidiş-dönüş yolculuklar için dönüş bileti (Vize gerektiren ülkeler için vize geçerlilik süresinin içinde olması koşuluyla)

Otel rezervasyonu (Ödemesi yapılmış ve seyahat sürecini kapsayan)

Transit uçuşlar için aktarma süresinin 12 saati aşmaması Ayrıca, aşağıdaki durumlarda da yolcularımızın ülkeye giriş ya da transit talepleri reddedilebilir.

Uzun süreli konaklaması olup bagajı olmayan yolcular Beyan ettiği seyahat amacına uygun belgeleri bulunmayan yolcular Panama varışında gümrük polisi mülakatında uygun cevapları veremeyen yolcular

Yukarıda çeşitli havalimanları için yer alan şartlardan herhangi birini karşılamayan yolcularımızın ilgili uçuşa kabul noktasında problem yaşayabileceklerini belirtiriz.

Yazarlar