SON DAKİKA
Tarih : 2020.06.22 16:06:56

THY’nin Efsane Uçağı: Deli Mayk

Her hava yolu şirketinin bir efsanesi vardır. O uçak diğerlerine göre daha farklı muamele görür. Adeta ruhu vardır o uçağın. İşte onlardan biri THY’nin efsanesi Deli Mayk. Peki, Deli Mayk neden bu kadar ünlü olmuştu? Deli Mayk efsanesi nasıl ortaya çıkmıştı? THY uzun mesafeli uçuşlar planlıyor, bu uçuşları da tek seferde yapmak istiyordu.

Amerika ve Doğu Asya’ya uçabilecek uçaklar satın alp hem filosunu büyütmek hem de daha iyi hizmet vermek için 27 Mart 1990’da toplam 5 adet Airbus A340 uçağı siparişi verildi. Yıl 1993 olduğunda ise THY filosuna ilk A340 katılmıştı. Artık tek seferde uzun mesafeli uçuşlar yapılacak, THY dünyada adını daha çok duyuracaktı.

DÖRDÜNCÜ UÇAK OLARAK KATILDI

1996’da THY filosuna katılan dördüncü A340 ise “İzmir” adını alacak olan TC-JDM tescilli uçaktı. İlk bakışta diğer A340’larda bir farkı yok gibi görünüyordu ancak kısa sürede adını herkese duyurmayı bildi.RUHU MU VAR? Ancak “İzmir” isimli uçak hemen kendini diğerlerinden ayırdı. Adeta ruhu vardı, binlerce parçadan oluşan bir demir yığını değilmiş gibi hareket ediyordu. Kısa sürede teknisyenlerin ‘vazgeçilmez’ uçağı olmuştu.

NEDEN DELİ MAYK DENİLDİ?

Her ne kadar havacılıkta A’ya ‘Alfa’dan başlayan uluslararası kod verilse de bu uçağın THY Teknik personeli için takma adı TC-JDM tescilindeki son iki harfi Delta Mike yazılsa da ‘Deli Mayk’tır.

İSTEDİĞİ GİBİ HAREKET EDİYORDU

Uzun mesafeler için alınan Deli Mayk ilginç bir uçaktı. İstediği zaman sıfır sorunla ABD’ye kadar uçardı, istemediği zaman yerde 1 metre bile gitmezdi. Durduk yere dış ışıklarını yakar, tam müdahale edilecekken söndürür, acil çıkış ışıklarını aynı anda değil de ön sıradan arkaya doğru yakardı.

TAMİR EDİLEMİYOR MU?

Akıllara tabii “Tamir edilemiyor mu?” sorusu gelebilir. İşte tam burada Deli Mayk “deliliğini” gösteriyor. Teknisyenler defalarca tamir edip, yazılımlarını güncellemişler ancak yine de tamamen düzelmesini sağlayamamışlar.

DELİ MAYK EMEKLİ OLDU

Aradan yıllar geçti, Deli Mayk’ın sonu geldi. Ufak tefek kazalar hariç hiçbir kazaya karışmayan Deli Mayk’ın emekli olma zamanı gelmişti. 2019’da son uçuşunu yaptıktan sonra Deli Mayk emekliye ayrıldı.

 

KAYNAK: Milliyet

Yazarlar