SON DAKİKA
Tarih : 2017.03.21 21:52:51

THY’ye Bir Yasakta İngiltere’den

İngiltere’de Başbakanlık, 6 ülkeden gelen direkt uçuşlarda kabin içine dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar ve normalden büyük cep telefonlarının alınmasının yasaklandığını açıkladı. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

 

Yasak kapsamındaki diğer ülkeler ise Lübnan, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi Arabistan.
 
Başbakanlık’tan yapılan açıklamada; uzunluğu 16, genişliği 9,3 ve derinliği de 1,5 santimetreden fazla olan her türlü elektronik cihazın yasak kapsamında olduğunu ve kabin içine alınmayacağı belirtildi. Bu cihazların uçağın bagajına verilen bavul veya çantalara konulması gerekiyor.
 
Başbakanlık Sözcüsü, hükümetin bu önlemleri “gerekli ve uygun” olarak nitelendirdiğini söyledi.
 
Sözcü ayrıca, Başbakan Theresa May’in bu konuyla ilgili bir dizi toplantıya başkanlık ettiğini ve nihai kararın sivil havacılık güvenliğiyle ilgili bu sabah yapılan toplantıda alındığını da sözlerine ekledi.
 
Sözcü, “Hava güvenliği sistemimizde yaptığımız değişiklik kararları hafife alınmamalıdır. Seyahat eden kişilerin güvenliğini sağlamak için harekete geçmekten çekinmeyiz ve bu yeni önlemlerin yol açabileceği sıkıntıları en az düzeye indirmek için uluslararası ortaklarımızla yakın işbirliği yapıyoruz” dedi.
 
İngiltere’nin koyduğu yasak kapsamındaki İngiliz havayolu şirketleri şunlar:
 
British Airways
 
EasyJet
 
Jet2.com
 
Monarch
 
Thomas Cook
 
Thomson
 
İngiltere’nin koyduğu yasak kapsamındaki diğer ülke havayolu şirketleri şunlar:
 
Türk Hava Yolları
 
Pegasus
 
Atlas-Global
 
Middle East Airlines
 
Egyptair
 
Royal Jordanian
 
Tunis Air
 
Saudia
 
ABD’de yasak 8 ülkeyi kapsıyor
 
Nüfusunun çoğu Müslüman olan 8 ülkenin toplam 10 havaalanından ABD’ye yapılan direkt seferlerde kabin içine cep telefonundan büyük elektronik cihazların taşınması geçici olarak yasaklanmışdı.
 
 
 
THY’nin ABD varışlı uçuşlarına elektronik cihaz yasağı
 
ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın getirdiği yasak kapsamında, Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı çıkışlı ABD seferleri de yer alıyor. ABD’li yetkililer bir dizi cihazın içine patlayıcı madde saklanabileceği uyarısı yapıyor.
 
 
 
ABD’nin yasakladığı cihazlar:
 
Dizüstü bilgisayarlar
 
Tablet bilgisayarlar
 
Elektronik kitaplar
 
Fotoğraf makineleri
 
Taşınabilir DVD oynatıcılar
 
Oyun konsolları
 
Taşınabilir yazıcılar
 
BBC muhabiri Daniel Sandford, İngiltere’nin kararının “çok açık bir şekilde ABD ile koordineli bir şekilde hareket etme çabası olduğunu” ifade etti.
 
Sandford ayrıca, geçen yıl içerisinde Somali’de bir uçakta meydana gelen patlamanın bir dizüstü bilgisayarın içine yerleştirilen bombadan kaynaklandığını ve alınan önlemlerin de benzer bir olayın önlenmesini amaçladığını belirtti.

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar