SON DAKİKA
Tarih : 2021.09.23 15:51:17

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, Milli Muharip Uçak’la İlgili Konuştu

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak'la ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kotil, "Supercruise özelliği sayesinde süpersonik uçuş yapabiliyor. F-16’larda bu özellik bulunmuyor; doğal olarak F-16’lardan çok daha ileri bir teknolojiye sahibiz" dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, TEKNOFEST 2021'de sergilenen Milli Muharip Uçak'la ilgili olarak Hürriyet gazetesinden Burak Taşçı'ya açıklamalarda bulundu. Milli muharip uçağın Türkiye'nin bekası için yapılan bir uçak olduğunu söyleyen Kotil, "5. Nesil savaş uçağı… 5. Nesil savaş uçağı ne demek? Uçağın radar tarafından görülememesi demek? Radara yakalanmamak için tüm mühimmat gövdesinde saklı bulunuyor" dedi.

"Bir de Supercruise özelliği sayesinde süpersonik uçuş yapabiliyor. F-16’larda bu özellik bulunmuyor; doğal olarak F-16’lardan çok daha ileri bir teknolojiye sahibiz" ifadesini kullanan Kotil, ardından "Bu şu demek oluyor, bu uçak çok uzun süre süpersonik uçuş yapabiliyor ve uzak menzilden hedefini vurabiliyor. 5. Nesilin tanımı bu. Üzerinde birçok bilgisayar var ve tek pilot tarafından yönlendiriliyor" bilgisini verdi.

'Türkiye'nin bekası için gençlerin yetişmesi gerekiyor'

Kotil, uçağın imalatına başladıklarını belirterek "Mühendislik tasarımları pratik olarak tamamlandı. 18 Mart 2023’de Çanakkale Zaferi’nde motorlarını çalıştırarak hangardan çıkacak. 18 Mart 2025’de ise ilk uçuşunu yapacak ve son olarak 18 Mart 2028’de Hava Kuvvetlerinin envanterine girecek. Dediğim gibi bu uçak ülkenin bekası için hazırlanan bir uçak" diye konuştu.

Yazarlar