SON DAKİKA
Tarih : 2021.09.29 16:04:09

Talep Arttıkça Emirates’in A380 Ağının Büyüme Hızı da Artıyor

Tüm dünyada seyahat kısıtlamalarında süregelen gevşemeyle birlikte, Emirates, önde gelen uçak filosundaki A380 uçaklarının, Ekim ve Kasım aylarından itibaren daha fazla noktaya uçmaya başlayacağını duyurdu. Kasım sonu itibarıyla, A380 uçaklarının hizmet vereceği şehir sayısı 27’ye yükselecek; bu rakam, A380 uçaklarının şu anda uçuş gerçekleştirdiği 16 şehre göre %65’in üzerinde bir artışı ifade ediyor.

Emirates A380 uçakları, yolculuğu hatırlamaya değer bir deneyime dönüştüren modern avantajlar sunan ferah, geniş ve konforlu kabinleriyle, seyahat edenlerin tercih ettiği uçaklar arasında bulunuyor. Seyahat sektörü toparlanma sürecinde adım adım ilerlerken, havayolu firması, artan yolcu talebine paralel olarak, kademeli bir şekilde ve sorumluluk bilinciyle bu popüler uçaklarını devreye alıyor. Kasım itibarıyla A380 ağına 11 rotanın daha eklenmesiyle ve bu uçakların hâlihazırda hizmet verdiği en popüler uçuş noktalarına uçuşların sıklaştırılmasıyla, Emirates, yolcularına yaklaşık 165.000 kişilik ilave A380 yolcu kapasitesi sunmaya hazırlanıyor.

Tekrar hizmete alınan A380 uçaklarının sayısı arttıkça ve ticari açıdan uçuşa uygun olan rotalar devreye alındıkça, bu geniş gövdeli popüler uçaklarda seyahat etmeyi sevenler gökyüzünde daha fazla A380 görebilecekler. Önümüzdeki altı hafta içerisinde Emirates, kendine özgü A380 uçaklarıyla Amsterdam, Barselona, Duesseldorf, Hamburg, Johannesburg, Madrid, Milano, Riyad (hükümet onaylarına tabi olarak), Sao Paulo ve Zürih gibi popüler eğlence ve ticaret merkezlerine yeniden uçuşlar düzenlemeye başlayacak. Sayılanların yanı sıra, Emirates, dünyanın en büyük ticari uçağının daha önce hizmet vermediği yeni bir rotayı da A380 ağı kapsamına alacak.

Emirates, filosunun amiral gemisi niteliğinde olan A380 ile , 1 Ekim’den itibaren İstanbul’a uçuşlar gerçekleştirmeye başlayacak. Bu uçuşlar, A380 uçaklarıyla Türkiye’ye yapılan ilk uçuşlar olacak. A380 uçaklarının dünyadaki en büyük işletmecisi olan Emirates’in toplam A380 uçaklarının sayısı yıl sonu itibarıyla 118’e ulaşacak; bunların arasında 4 sınıflı konfigürasyonu esas alan, Premium Economy sınıfının da bulunduğu altı uçak yer alıyor. Havayolu şu anda 120’nin üzerinde şehre uçuşlar gerçekleştirerek, salgın öncesindeki uçuş ağının %90’ına ulaşmış durumda. Emirates, Yıl sonu itibarıyla kapasitesinin %70’ine tekrar ulaşmayı ve 50’den fazla A380 uçağını tekrar hizmete sunmayı planlıyor. Bu gelişmelerin, havayolunun A380 uçaklarına olan bağlılığını ve güvenini göstermesinin yanı sıra, Emirates, Dubai’ye ve belirli uyruklara ve aşılanma statülerine karantinasız girişe izin veren diğer uçuş noktalarına yönelik adeta sıçrama yapan yolcu talebini karşılamak adına, tüm global ağındaki operasyonlarında ivme yakalamayı planlıyor.

Dubai, Temmuz 2020’de tekrar hizmete açılmasından bu yana eğlence ve iş amacıyla gecelik konaklayan 4 milyonu aşkın ziyaretçiyi güvenli bir şekilde ağırlamış olup, her hafta belirli bir temanın işlendiği zengin içerikli organizasyonlar, eğlence etkinlikleri, canlı şovlar, ülkelerin kendilerine ait fuar pavyonları ve geleceğe bakış mahiyetindeki özel sistemlerden oluşan, dünyanın en fazla katılımcısı olan, en büyük ve en gözde etkinliği Expo 2020 Dubai’nin başlamasına günler kala çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

Yazarlar