SON DAKİKA
Tarih : 2023.07.12 16:53:37

Tayvan Ordusu, Tatbikat İçin Taoyuan Havalimanını Kullanacak

Tayvan ordusu, her yıl düzenlediği Han Kuang askeri tatbikatı için ilk kez, Taipei kentinde bulunan ve ülkenin en yoğun sivil havalimanı olan Taoyuan'u kullanacak. Tatbikat, havacılık özel kuvvetleri üyelerinin de katılımıyla 24 Temmuz'da başlayacak. Tatbikatta düşmanın çıkarma ihtimaline karşı simülasyon yapılacak ve gerçek mühimmat kullanılacak. Tatbikatın 5 gün süreceği ve 61 uçuş ile 4 bin yolcuyu etkilemesinin beklendiği belirtiliyor. Çin ise tatbikat öncesinde ada yakınlarına savaş uçakları ve donanma gemileri göndermişti.

Tayvan ordusu, her yıl düzenlediği "Han Kuang" askeri tatbikatı için ilk kez, Taipei kentinde bulunan ve ülkenin en yoğun sivil havalimanı olan Taoyuan'u kullanacak.Yerel basındaki haberlere göre, bu yıl 39'uncusu düzenlenecek tatbikat, havacılık özel kuvvetleri üyelerinin de katılımıyla 24 Temmuz'da başlayacak.Tayvan'ın diğer havalimanlarında daha önce benzerleri yapılmış olsa da adanın en işlek havalimanı Taoyuan'da ilk kez bu tatbikat düzenlenecek.Tatbikatta düşmanın çıkarma ihtimaline karşı simülasyon yapılacak.

Tatbikatta gerçek mühimmat kullanılacak

Han Kuang adı verilen tatbikatta gerçek mühimmat kullanılacak.Tayvan Ulaştırma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, 5 gün sürecek tatbikatın, 61 uçuş ve 4 bin yolcuyu etkilemesi bekleniyor. Çin, tatbikatın başlamasına günler kala ada yakınlarına 38 savaş uçağı ve 9 donanma gemisi göndermişti.

Çin'in topraklarının parçası olduğunu savunduğu Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulduğu 1949'dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor. Çin ana karası ile Tayvan arasında iç savaşın ardından ortaya çıkan ayrılık hala devam ediyor. Pekin, "Tek Çin" ilkesini vurgulayarak Tayvan'ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

Yazarlar