SON DAKİKA
Tarih : 2019.08.28 15:49:11

Thomas Cook’u Kurtarma Planı Ekimde Başlıyor

Finansal kriz yaşayan Thomas Cook'un kurtarılması için Club Med'in sahibi, Çinli turizm şirketi Fosun'la yapılan anlaşmanın detayları belli oldu.

Fosun 552 milyon dolar verecek

Hazırlanan plana göre, Thomas Cook'a 450 milyon pound (552 milyon dolar) kaynak enjekte ederek şirketi yeniden sermayelendirecek olan Fosun, tur operatörünün yüzde 75'ini, uçak şirketinin ise yüzde 25'ini kontrol edecek.

Plan ekim ayında hayata geçecek

Fosun ile varılan anlaşmanın, düşük kış sezonu öncesinde, ekim ayında, hayata geçirilmesi planlanıyor. Bununla birlikte Thomas Cook'un yeniden sermayelendirilmesinin, kredi ve yatırım onayları, grup performansı gibi konulara tabi olmaya devam edeceği belirtildi.

Thomas Cook borsadan atılabilir

Thomas Cook tarafından yapılan açıklamada, grubun borsada tutulmasının planlandığı belirtilirken, bir tehlikeye de dikkat çekildi. Açıklamaya göre, Thomas Cook'un yeniden sermayelendirilmesi şirketin borsadan çıkarılmasına da neden olabilir. Yapılan açıklamada, ‘’Kurtarma planı mevcut hissedarların çıkarlarında bir erimeye neden olacak. Ancak tüm hissedarlar için grubun geleceğini güvence altına almanın için en iyi yolu bu.’’ ifadeleri kullanıldı.

Yazarlar