SON DAKİKA
Tarih : 2023.06.22 14:14:14

Trabzon’da Pistten Çıkan Uçak, Pide Salonu Oldu

Trabzon Havalimanı'nda 14 Ocak 2018'de pistten çıkan ve hizmet dışı kalan yolcu uçağı, Yomra ilçesinde pide salonu olarak hizmet vermeye başladı. 14 Ocak 2018'de Trabzon Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkan ve denize metreler kala durabilen Ankara-Trabzon seferini yapan yolcu uçağı, Yomra Belediyesi’ne bedelsiz tahsis edilmişti.

Uçak, artık pide salonu olarak hizmet veriyor. Ankara-Trabzon seferini gerçekleştiren yolcu uçağı, 14 Ocak'ta Trabzon Havalimanı'na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmış, denize metreler kala durabilen uçaktaki 162 yolcu ve 6 kişilik mürettebat güvenli şekilde tahliye edilmişti. Kazanın ardından kurtarma operasyonuyla Trabzon Havalimanı apronunun bir bölümüne çekilen ve hizmet dışı kalan 'Zeynep' adlı uçağın iç bölümündeki teknik donanım ve diğer malzemelerin sökümü ise 23 Temmuz-12 Eylül'de 6'sı mühendis 15 kişilik ekip tarafından tamamlanmıştı.

Ticaret Bakanlığı, uçağın gövdesi ve gövde aksamlarını müracaatı üzerine Yomra Belediyesi'ne bedelsiz tahsis etmiş, uçak 29 Eylül 2018'de Trabzon Havalimanı'ndan vinç yardımıyla Yomra ilçesine götürülmüştü. Trabzon Vali İsmail Ustaoğlu, uçağın restorana dönüştürülmesinin Karadeniz insanının pratik zekasını gösterdiğini belirterek "5 yıl önce ilimizde yaşadığımız elim bir kazada kullanılamayacak hale gelen uçağın nasıl ilimizde istihdama, ticarete dönüştürüldüğünün çok güzel örneğini burada görüyoruz" dedi.

Üretimin, istihdamın, ihracatın artırılmasına yönelik atılan her adımın Trabzon ve ülke için önemli olduğunu vurgulayan Ustaoğlu, son yıllarda Trabzon'un turizm alanında çok güzel ivme kazandığını söyledi. İşletme ortaklarından Abdulkadir Bektaş da Yomra Belediyesinin girişimleri sonucunda uçağı restoran olarak hizmete kazandırdıklarını ifade etti.

Yazarlar