SON DAKİKA
Tarih : 2023.06.16 16:10:01

Trabzon ile Katar’ın Başkenti Doha Arasında İlk Uçak Seferi Gerçekleştirildi

Katar Hava Yolları, Trabzon ile Katar'ın başkenti Doha arasında karşılıklı uçak seferlerine başladı. Trabzon Valiliği koordinasyonunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar kapsamında, Katar Hava Yolları'nın Doha'dan kalkan "QR319" numaralı uçağı, yaklaşık 3 saatlik uçuşun ardından Trabzon Havalimanı'na iniş yaptı.

Havalimanındaki itfaiye ekiplerinin "su selamlaması" ile karşıladığı uçağın pilotları da kokpit camlarından Türk ve Katar bayraklarını çıkartarak kendilerini bekleyenleri selamladı. Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Mustafa Göksu ve ailesinin de aralarında bulunduğu yolculara çiçek hediye edildi, tatlı ikramında bulunuldu. Apronda bir süre halk oyunları ekibinin gösterisini izleyen yolcular, daha sonra pasaport işlemlerini yaptırdı.

12 Körfez ülkesinden Trabzon'a direkt uçuş düzenleniyor

Vali İsmail Ustaoğlu, karşılamanın ardından VIP Terminali'nde yapılan törende, Türkiye ile Katar arasında ciddi bir gönül ilişkisi olduğunu söyledi. Katar Hava Yolları'nı kentte görmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ustaoğlu, Trabzon'un son yıllarda turizm sayesinde bölgede önemli bir merkez haline geldiğini, bugün itibarıyla 12 Körfez ülkesinden şehre direkt uçuşların sağlandığını vurguladı.

Ustaoğlu, Katar Hava Yolları'nın başladığı seferlerin de kente ayrı bir değer katacağına dikkati çekerek, "Geçen yıl Trabzon'a 2 bin 700 dış hatlardan uçak seferi gerçekleştirildi. 375 bini aşan sadece gelen yolcumuz ve toplamda da 750 bin civarında gidiş gelişiyle beraber yolcumuz oldu. Çok yoğun bir dönem geçirdik. Bu ay itibarıyla sezon başlamış durumda. Bundan sonraki süreçte de çok yoğun bir sezonu hep beraber gerçekleştireceğiz."

Yazarlar