SON DAKİKA
Tarih : 2021.06.01 15:04:28

Türk Hava Kuvvetleri 110 Yaşında

Türk Hava Kuvvetleri 110. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. TSK sosyal medya hesabından Hava Kuvvetleri’nin kuruluşuna özel video yayımladı. Türk Hava Kuvvetleri kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) videolu paylaşım yaptı. Sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Asil milletimizin huzuru ve güvenliği için kahramanca ve fedakârca görev yapan Türk Hava Kuvvetlerinin 110’uncu Kuruluş Yıl Dönümü kutlu olsun.” ifadeleri kullanıldı.

HAVA KUVVETLERİ 110 YAŞINDA

Türk Hava Kuvvetleri’nin resmi internet sayfasında ise 110. yıl dönümüne özel dosya yayımlandı. Dosyada, şanlı bir geçmişe sahip Hava Kuvvetleri’nin tarihi şu şekilde anlatıldı: “Türk ordusunda ilk havacılık çalışmalarına 1909 yılında başlanmıştır. Avrupa’daki gelişmeleri takip etmek amacıyla 1910 yılında askerî havacılığın ön plana çıktığı Fransa’daki Picardie Manevralar

Bu dönemde pilot yetiştirmek amacıyla Avrupa’ya personel gönderilmesine karar verilmiş ve Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa’nın emri doğrultusunda, Avrupa’ya gönderilecek personelin seçimi için 1 Haziran 1911’de Harbiye Nezaretine bağlı Erkân-ı Harbiye Umumiye Dairesi (Genelkurmay Dairesi) ile Kıtaat-ı Fenniye ve Mevakı-i Müstahkeme Müfettişi Umumiliği (Fen ve İstihkâm İşleri Genel Müfettişliği) personelinden oluşan bir komisyon kurulmuştur. Bu komisyon günümüzde Türk Hava Kuvvetlerinin temeli kabul edilmiştir. Kuruluşundan bugüne 110 yıllık şanlı bir geçmişe sahip Türk Hava Kuvvetleri, ebedî başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği “İstikbal göklerdedir.” hedefi doğrultusunda kendisini devamlı geliştirerek üstün hava teknolojisine kavuşmuş ve bu ileri teknolojiyi kullanma yeteneğine sahip eğitimli, nitelikli, disiplinli ve fedakâr personeliyle saygın bir konuma erişmiştir.

Türk Hava Kuvvetleri, kutsal vatan topraklarımız ile aziz milletimizin güvenliği için yurt içinde ve yurt dışında yürütülen teröristle mücadele harekâtlarında Türk Silahlı Kuvvetlerinin diğer unsurlarıyla uyum içinde omuz omuza çalışarak büyük başarılar elde etmekte, ulusal hak ve menfaatlerimizin korunması maksadıyla görevler yapmaktadır. Yakın zamanda; Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, İdlib Ani Müdahale Kuvveti, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi, Barış Pınarı, Bahar Kalkanı Harekâtı ve Pençe Operasyonlarına Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurları bilfiil katılarak başarılı görevler ifa etmiş ve etmeye devam etmektedir.

Türk Hava Kuvvetleri yalnızca operasyonel görevlerle değil; insani yardım faaliyetlerinden tahliye görevlerine, küresel ölçekli krizlerde tıbbi yardım malzemelerinin ulaştırılmasından doğal afet sonrası yardım malzemelerinin intikaline kadar farklı konularda kendisine tevdi edilen görevleri yapmaktadır. Türk Hava Kuvvetleri müttefiklerimizle ortak çalışabilirlik kapsamında da eğitimler icra ederken kendisine tevdi edilen uluslararası görevlere ve NATO görevlerine katılım sağlayarak dünya barışına da katkı sağlamaktadır. Sahip olduğu teknoloji ile ülkesinin ve milletinin gururu olan Türk Hava Kuvvetleri; her geçen gün millî sistemleri bünyesine kazandırarak yakın gelecekte tamamen millî kaynaklarla üretilecek insanlı ve insansız hava araçları, füze sistemleri, uydu sistemleri ve akıllı mühimmatlarla dünyanın en güçlü hava kuvvetleri arasındaki yerini sağlamlaştıracaktır.

Şanlı tarihi ve yüce Türk milletinden aldığı güçle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendisine verilecek her türlü görevi azim ve kararlılıkla yerine getirecektir. Türk Hava Kuvvetleri ailesi olarak 110’uncu kuruluş yıl dönümümüzde; başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş olanları saygı, rahmet ve özlemle anıyor, Türk Hava Kuvvetlerinin bugünlere ulaşmasını sağlayan komutanlarımız ve emekli personelimize şükranlarımızı sunuyoruz.”

Yazarlar