SON DAKİKA
Tarih : 2023.08.08 13:45:45

Türk Hava Yolları, Dört Ek Airbus A350-900 Opsiyonunu Kesinleştirdi

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları, daha önce opsiyonladığı dört adet Airbus A350-900 uçağı için siparişini kesinleştirerek mevcut Airbus A350-900 siparişini toplamda 14 adete yükseltti. Uzun soluklu Airbus operatörlerinden biri konumunda bulunan Türk Hava Yolları’nın A350’nin verimliliğine, güvenilirliğine ve konforuna olan güvenini kanıtlayan yeni siparişler, şirketin iddialı küresel genişleme planının da önemli bir adımını teşkil ediyor.

Airbus Ticari Uçaklar (CCO) ve Airbus International Başkanı Christian Scherer, Türk Hava Yolları’nın dört opsiyonunu da kesinleştirmesiyle ilgili şu açıklamada bulundu: “Kesin sipariş sayısının artırılması, A350’lerin Türk Hava Yolları için temsil ettiği değeri ortaya koyuyor. Rakipsiz ekonomik avantajları ve verimliliği ile yeni nesil geniş gövdeli uçaklar arasında eşsiz bir yere sahip olan A350’nin Türk Hava Yolları’nın büyüme hedeflerine sağladığı katkıdan gurur duyuyoruz. Yeni siparişler, aynı zamanda Airbus ile 20 yıldır Airbus ekosistemi ve tedarik zincirinin ayrılmaz bir parçası olan Türkiye arasındaki güçlü ilişkinin de göstergesi. Türkiye havacılık endüstrisi, Türk Hava Yolları ve Airbus arasındaki uzun yıllara dayanan ortaklık her yeni adım ile daha da genişliyor ve güçleniyor.”

Bugüne kadar dünyanın dört bir yanındaki lider havayolu şirketlerinden toplamda 1000’in üzerinde sipariş alan A350, dünyanın en modern ve verimli geniş gövdeli uçağı olarak 300-410 yolcu kapasiteli uçaklar kategorisinde uzun menzili ile lider konumunda bulunuyor. Şık tasarımı, yenilikçi teknolojileri, aerodinamiği, hafif malzemeleri ve yeni motorları sayesinde yakıt tüketimi, işletme maliyeti ve CO2 emisyonunda yüzde 25 tasarruf ve önceki nesil rakip uçaklara kıyasla yüzde 50 daha sessiz uçuş konforu sunuyor.

Yazarlar