SON DAKİKA
Tarih : 2022.08.01 18:04:40

Türk Hava Yolları’ndan İklim Değişikliğiyle Mücadelede Yeni Adım

Uçuş kaynaklı karbon salımının dengelenmesini amaçlayan Türk Hava Yolları, “Co2mission” adlı programı hayata geçirdi. Programla tüm çalışanların iş seyahatlerinden kaynaklanan emisyonların dengelenmesi hedefleniyor.

Misafirler ise tamamen gönüllülük esasına dayanan bu program ile çevreye daha duyarlı seyahatler gerçekleştirmesinin yanı sıra karbon dengelemeyi ulaşılabilir ve pratik hale getirecek. 1 Ağustos tarihinde kullanıma açılan ‘co2mission’ sayfasında, yenilenebilir enerjiden ağaçlandırmaya kadar çeşitli karbon dengeleme projelerini barındıran, çevresel ve toplumsal faydaya yönelik portföy seçenekleri sunuluyor.

Uçuşuna ait emisyonu dengelemek isteyen bir yolcu, tercih ettiği proje portföyüne dilediği miktarda katkıda bulunarak, başka bir deyişle Birleşmiş Milletler tarafından akredite emisyon azaltım sertifikalarını satın alarak, karbon dengeleme işlemini gerçekleştirebiliyor. Yolcunun verdiği katkı, Türk Hava Yolları’nın herhangi bir pay talebi olmaksızın dünya çapında kabul görmüş, VCS ve Gold Standard tarafından akredite edilmiş ve üçüncü parti denetim ve doğrulama süreçlerini tamamlamış projelerin desteklenmesini sağlayacak.

Yazarlar