SON DAKİKA
Tarih : 2017.09.19 11:25:24

Türk Hava Yolları’nın Chicago’da 20’inci Yılı

Türk Hava Yolları özellikle son yıllarda iyice güçlendi. Sadece Avrupa ve Orta Doğu’da değil aldığı ödüller ve başarılarıyla dünyanın en iyi havayollarından biri haline geldi.
 
Türk Hava Yolları Türkiye'nin gururu, göğsümüzü kabartan markamız. THY'nin Chicago'dan İstanbul’a her gün direkt uçuşu var. Akşam saat 5.35’te Chicago'ya gelen uçak yine aynı akşam 9.40’ta İstanbul’a geri dönmek için havalanıyor. Vızır vızır uçaklar inip kalkıyor. Öyle ki Chicago O’Hare Havalimanı, 70 milyonluk yolcu sayısı ile dünyanın yedinci büyük havalimanı olmakla birlikte, sekiz adet aktif pisti ile uçuş sayısı bakımından dünyada ilk sırada bulunmakta. Bundan da anlaşılacağı üzere hava trafiği çok yoğun...
Türk Hava Yolları Chicago
İstanbul – Chicago ilk uçuşu 7 Mayıs 1997 yılında başlamış. New York’tan sonra Amerika Birleşik Devtletleri’ne ikinci uçuş noktası olarak Chicago eklenmiş. İlk olarak haftada 3 kere karşılıklı uçuşlar ile başlayan yolculuk yüksek talep üzerine, hali hazırda karşılıklı olarak haftada 7 gün uçuşlarla devam ediyor.
 
Türk Hava Yolları’nın Chicago’da 20. Yılı şehrin en güzel mekanlarından birisi Chicago Yat Kulübünde akşam yemeği ve pasta kesilmesiyle kutlandı. Geceye; Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, Satış Başkanı Kerem Sarp, Pazarlama Başkanı Ziya Öztürk, Gelir Yönetimi Başkanı Emir Ali Göze, Chicago ve Orta Batı Bölge Müdürü Tuncay Eminoğlu, Chicago Satış Şefi Fatih Eroğlu,Chicago Başkonsolosu Umut Acar, Muavin Konsolos Safa Sert, Chicago Havacılık Dairesi Komisyon Üyesi Ginger S. Evans, konsoloslar, acenta temsilcileri ve çok sayıda yerli yabancı seçkin davetli katıldı.
Sadece yolcu uçağı değil kargo uçağında da Türk Hava Yolları Orta Doğu ülkeleri arasında lider. Taşınan Kargo-Posta da , THY Ağustos 2017 ayında %18,0 artışla 94.332 tona ulaştı. Kargoda rekor ayı!
 
Ayrıca geçtiğimiz yıl 10 saatlik Chicago-İstanbul uçuşunda ilk kez kokpitte kaptan pilotlar Emel Arman ve Ferihan Işık’ın görev almasıyla 2 kadın kaptan pilotla yapılan en uzun uçuş olarak tarihe geçen Türk Hava Yolları bir ilke imza atılmıştı.
Bir yandan da İstanbul'daki yeni havalimanı inşaatı tam gaz devam ediyor. Ve 2018’te tamamlanması beklenen havalimanı 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olarak Türkiye’nin ekonomisine müthiş katkılar sunacak.
Türk Hava Yolları Amerika kıtasında 8 ülkeye ve 17 şehire uçuyor
Chicago, Houston, Los Angeles, New York, Washington, Boston, San Francisco, Miami, Atlanta, Buenos Aires, Sao Paulo, Toronto, Montreal, Bogota, Panama, Karakas ve Havana.
Türk Hava Yolları 5 Uçak ile Yolculuğa Başladı
1933 yılında 5 uçak ile başlayan Türk Hava Yolları’nın yolculuğu, bugün 337 uçaklık dev bir filoya ulaştı. Önümüzdeki 4 yıl içinde sipariş verilen uçaklarla birlikte sayı 421'e çıkacak.
1990’lardan sonra yurtdışına açılma politikasına başlayan THY, 2003’de küresel marka değeriyle, dünyanın en iyi hava yolları arasına girmeyi başardı. 2012’den bu yana dünyada ilham veren markaların başında geldi. Yine 2012 yılında 1,6 milyar dolar olan marka değerini 2015 yılında 2,2 milyar dolara ulaştırdı. 5 kez; Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi, 2 kez; En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı, 3 kez; En İyi Business Class İkramı, 7 kez; Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi seçildi... Dünyada en fazla ülkeye uçuş gerçekleştiren havayolu şirketi ve pek çok ödülün sahibi, bayrak taşıyıcımız THY... UEFA EURO 2016, Barcelona, Euroleague gibi nice markaların sponsorluklarını yapan; Kobe, Messi, Tiger Woods, Morgan Freeman, Batman, Superman gibi dünyaca ünlü isimlerle reklam anlaşmaları yapan bir dünya markası…
Dünyada en çok noktaya uçan Türk Hava Yolları 120 ülkeye direkt uçuş gerçekleştiriyor. 300 destinayon ve bunların 251’i uluslararası 49 ise Türkiye içerisinde. 2002 ylında 10.3 milyon, 2016 sonunda ise 62.8 milyonluk yolcu portfoyüne ulaşmış.
2002’de 26 iç, 77 dış olmak üzere 103 noktaya uçuyorken; bugün 49 iç, 247 dış toplam 296 noktaya sefer yapıyor. Dünyanın 4. büyük uçuş ağına sahip havayolu şirketi. Sefer yaptığımız 117 ülke ile dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu.
 
Kaynak: Önce Vatan Gazetesi - Anıl Sural
 

Yorumlar

  • Bu habere ait bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yap

İsmiz :
 
Mail :
 
Yorumunuz :
 

Yazarlar

Tasarım ve Programlama: Gökçen Çağlar