SON DAKİKA
Tarih : 2020.01.14 13:07:51

Türk Uçakları İran Füzelerinden Ucuz Kurtuldu

İran'ın general Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesine misilleme olarak gerçekleştirdiği füze saldırılarında vurulup 'yanlışlıkla' düşürüldüğü belirtilen Ukrayna uçağının yankıları sürmeye devam ediyor. Son iddialara göre Türk uçakları, söz konusu saldırıdan sadece birkaç dakika ile kurtuldu. Dünya, İran'ın Ukrayna Hava Yolları'na ait yolcu uçağını düşürmesini tartışırken, skandal olaya ilişkin yeni bir detay ortaya çıktı. Vurulan uçakla aynı saatte kalkış için hazırlanan Atlasjet’e ait KK1185 kodlu uçağın 2 dakika geç kalkması belki de olası bir faciayı önledi ve onlarca hayatın kurtulmasını sağladı.

THY UÇAĞI DA KALKIŞ YAPTI

Ukrayna uçağından 9 dakika önce de Türk Hava Yolları (THY)'na ait TK873 sefer sayılı uçağın kalkış yaptığı kayıtlara yansıdı. Eğer söz konusu uçaklar Ukrayna uçağının olduğu saatte kalksaydı belki de vurularak düşecekti.

NE OLMUŞTU?

İran Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağının "hassas askeri bir noktanın" üzerinden geçerken "insani hata" sonucu hava savunma sistemi tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü bildirmişti. ABD Başkanı ve ordusunun, yapılan saldırıya cevap olarak İran'daki birçok noktayı hedef alacaklarına dair yaptıkları tehditlerin ve bölgede yaşanan olağanüstü hava hareketliliğinin ardından, İran silahlı kuvvetlerinin de muhtemel tehditlere anında yanıt verebilmek için en yüksek seviyede teyakkuz haline geçtiği aktarıldı.

Açıklamada, ABD üslerine yapılan füze saldırısının ardından ABD savaş uçaklarının İran etrafındaki uçuşlarının arttığı ve ülkenin stratejik yerlerine saldırı yapılacağı bilgisinin savunma birimlerine ulaştığı belirtilerek, bunun üzerine birçok hedefin radarlarda görünmeye başladığı ve ülkenin hava savunma sisteminin de bu nedenle çok hassas bir duruma geldiği kaydedildi. Açıklamada yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, şunlar kaydedildi: "Ukrayna Havayollarına ait 752 sefer sayılı uçağı bu hassas ve kriz şartlarında İmam Humeyni Havalimanı'ndan hareket etti. Uçak, dönüş anında Devrim Muhafızlarının hassas askeri bir merkezine yaklaştı ve yüksekliği ile duruş şekli düşmanca saldırı yapacak gibiydi.

Söz konusu uçak, bu şartlarda insani hata sonucu ve kasıtlı olmayarak hedef alınmıştır." Genelkurmay Başkanlığının ölenlerin ailelerinden özür dilediği açıklamada, "Bu tür insani hataların bir daha tekrarlanmaması güvencesi veriyoruz. Sorumlular hakkında da yasal işlem yapılacaktır." ifadelerine yer verildi.

Yazarlar