SON DAKİKA
Tarih : 2024.01.17 15:25:39

Türkiye Eurocontrol Üye Ülkeleri Arasında Hava Seyrüsefer Hizmetlerinde Rekor Kırdı

Türkiye, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol) üye ülkeleri arasında hava seyrüsefer hizmetlerinde en yüksek hizmet birim sayısına ulaşarak rekor kırdı. Eurocontrol tarafından 14 Aralık 2023 tarihinde yayınlanan rapora göre, Kasım ayında 1.549.350 hizmet birimiyle Türkiye, 42 ülke arasında en yüksek hizmet birim sayısına ulaştı.

Hizmet birimi, uçuş sayısı, uçuş mesafesi ve uçağın ağırlığı gibi kriterlere göre hesaplanan bir değeri ifade ediyor. Bu rakamın yüksekliği, ülkemizin hava seyrüsefer hizmetlerinde ulaştığı üstün seviyenin bir göstergesi. Türkiye hava sahasında son yıllarda yaşanan ciddi trafik artışı, verilen hizmetin de önemli düzeyde artışını beraberinde getirdi. Bu artış, Türkiye'nin havacılık sektöründeki gelişiminin ve büyümesinin önemli bir göstergesi.

DHMİ, son yıllarda havacılık sektörüne yaptığı yatırımlar ve aldığı tedbirler ile yaklaşık 1 milyon km2 büyüklüğündeki hava sahasını daha güvenli ve verimli hale getirmek için attığı önemli adımlarla dikkat çekiyor.

Bu doğrultuda, hava seyrüsefer hizmetlerinin kalitesini ve verimliliğini artırmak amacıyla yeni teknolojilerin ve yöntemlerin kullanılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Türkiye'nin bu alandaki başarıları, havacılık sektöründeki küresel rekabette öne çıkmasına ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlıyor.

Yazarlar