SON DAKİKA
Tarih : 2022.07.27 14:55:08

Türkiye’den Yeni ATAK Helikopteri İhracatı

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, T-129 ATAK Taarruz Helikopteri ihracatındaki yeni müşteriyi ilk kez açıkladı. Kotil yaptığı açıklamada Filipinler’den sonra yakın zamanda Nijerya’ya ATAK Helikopteri ihracatı gerçekleştirileceğini söyledi. Nijerya’ya da 6 adet ATAK ihracatı yapılacağı ifade ediliyor.

Filipinler ile imzalanan sözleşme kapsamında TUSAŞ tarafından üretilen toplamda 6 adet T129 ATAK helikopterinin 269.388.862 ABD Doları bedel ile ihraç edileceği biliniyor. Ankara Kahramankazan yerleşkesinden kalkan iki adet A400M uçağına konulan iki adet T129 ATAK Helikopteri, başarılı bir şekilde Filipinler’e ulaştı. İkinci teslimat paketinin sözleşme kapsamında 2023 yılında gerçekleştirilmesi planlanırken, 2022 yılında teslimatın gerçekleştirilmesi için çalışmalarına devam ediyor. Hatırlanacağı üzere Ekim 2021’de Türkiye ile Nijerya arasında Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nijerya ziyareti esnasında imzalanmıştı.

İmzalar, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffery Onyeama tarafından atılmıştı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, "Nijerya ziyaretimizde, Türkiye ile Nijerya arasında Savunma Sanayii İşbirliği anlaşması imzaladık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı liderliğinde, yapmış olduğumuz bu anlaşmaları kısa süre içerisinde hayata geçirmeyi planlıyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

ABD’den Nijerya’ya AH-1Z taarruz helikopteri satışına onay çıkmıştı Amerika Birleşik Devletleri Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı’nın (DSCA) açıkladığı üzere, ABD Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile tahmini maliyeti 997 milyon dolar olan AH-1Z atak helikopteri ve ilgili ekipmanın Nijerya Hükümetine olası bir Yabancı Askeri Satışını onaylayan bir karar almıştı.

Yazarlar