SON DAKİKA
Tarih : 2023.09.25 16:36:04

Üç Ülke Anlaştı! Milli Muharip Uçak’a Rakip Geliyor

Milli Muharip Uçak merakla beklenirken bu alanda çalışmalarını yürüten üç ülke yeni uçak için harekete geçti. İtalya, savaş uçağı projesinde İngiltere ve Japonya ile eşit ortak olacağını açıkladı.

İtalya, yeni nesil savaş uçağı programında İngiltere ve Japonya ile eşit bir ortak olacağını, karargâhın nereye kurulacağı da dahil olmak üzere proje üzerinde daha fazla görüşmenin devam ettiğini söyledi. Üç ülke, İngiltere ve Japonya'nın önümüzdeki on yılın ortasında gelişmiş bir uçağın konuşlandırılmasını amaçlayan çığır açan bir iş birliği kapsamında savaş uçağı çabalarını birleştirme konusunda anlaşmaya varmasının ardından aralık ayında Küresel Savaş Hava Programı'nı (GCAP) kurdu.

Japonya ve İngiltere'nin projenin tasarım ve üretimine hâkim olacağını, Londra'nın ise savaş jeti geliştirmedeki daha derin ve daha yeni deneyimi nedeniyle organizasyona liderlik edeceğini bildirdi. İtalyan Savunma Bakanlığı, "Küresel Savaş Hava Programı veya GCAP, Başbakanların geçen aralık ayında Ortak Bakanlar Deklarasyonunda belirttiği gibi, eşit paylaşım ilkesine dayanan gerçek bir üç uluslu programdır" ifadesine yer verildi. "Bu nedenle nihai karar, maliyet ve faydaların eşit ve dengeli bir payını içerecektir."

Reuters ayrıca üç ortak ülkenin merkez olarak İngiltere'yi seçmeyi planladığını da bildirdi. İtalya, hükümetler ve endüstriyel ortaklar arasında bu konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü söyledi. İtalya savunma bakanlığından yapılan açıklamada, "Üç Savunma Bakanlığı şu anda 2035 yılına kadar yetenek hedefine ulaşmak için en uygun yönetişim üzerinde bir çalışma yürütüyor" ifadesine yer verildi.

Yazarlar