SON DAKİKA
Tarih : 2019.01.23 13:34:16

Uçağı Kaybolan Yıldız Futbolcu Sala’nın Ses Kayıtları Ortaya Çıktı

Fransa'nın Nantes klübünden Premier Lig ekibindeki Cardiff'e transfer olan Emiliano Sala'yı İngiltere'ye götüren uçak dün Manş Denizi üzerinde radardan kayboldu, ancak 1 gündür hala haber alınamaması, umutların kesilmesine neden oluyor. Yıldız futbolcunun klübü Cardiff'in açıklamasının ardından babası 'kötü şeyler düşünmeye başladıklarını' söylerken, Sala'nın arkadaşlarına gönderdiği son ses kaydı da ortaya çıktı.

Fransa Ligi ekiplerinden Nantes'tan Premier Lig ekibi Cardiff'e transfer olan futbolcu Emiliano Sala'yı taşıyan uçak, dün Manş Denizi üzerinde kayboldu. Uçakta Sala ile birlikte bir kişinin daha bulunduğu belirtildi. Fransız sivil havacılık yetkilileri Sala'nın, Manş Denizi'ndeki Channel Adaları üzerinde kaybolan küçük uçakta bulunduğunu doğruladı. Polis, beş uçak ve iki kurtarma teknesiyle arama yapıldığını, ancak uçağın izine rastlanamadığını bildirdi. Daha sonra kötü hava koşulları nedeniyle arama kurtarma çalışmaları iptal edildi. Ara kurtarma çalışmalarına 2 helikopter ve bir geminin katıldığı ancak uçaktan iz bulunamadığı bildirildi.

Yerel saatle geçtiğimiz akşam 19.15'te Fransa'dan kalkan uçakla bağlantının kesilmesi üzerine 20.23'te arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığı, ancak hava ve deniz koşullarının zorlaşması üzerine çalışmalara gece 02.00'da son verildiği ifade edilmişti. 28 yaşındaki Arjantinli golcü, Cardiff City'e 17 millyon euroya transfer olarak kulüp rekoru kırmıştı. Cardiff City 28 yaşındaki golcüyü, Cumartesi günü 15 milyon sterlin ücretle Nantes kulübünden transfer etmişti. Yıldız futbolcu, Twitter hesabından yaptığı son paylaşımda eski takım arkadaşlarıyla fotoğrafını 'Hoşçakalın' notuyla paylaşmıştı. Cardiff City'den yapılan açıklamada da takımın 28 yaşındaki oyuncunun durumuyla ilgili "net bilgi edinmeye çalıştığı" ve "hayatından kaygılı olunduğu" kaydedilmişti. Olayın duyulmasının ardından hem Nantes hem de Cardiff'te toplanan taraftarlar Sala için dualar ediyor.

SES KAYDI ORTAYA ÇIKTI: ÇOK KORKUYORUM

Arjantin basını, Emiliano Sala'nın arkadaşlarına gönderdiği ses kaydını yayınladı. Sala'nın uçağının kaybolmasının ardından arkadaşı Diego Rolan, talihsiz futbolcunun uçuş esnasında kendisine ve birkaç arkadaşına mesaj atarak çok korktuğunu söylediğini anlattı. Ayrıca Sala'nın 'Uçak parçalara ayrılacak gibi görünüyor' dediği bir ses kaydı yayınlandı. The Telegraph'ın İspanyolca'dan İngilizce'ye çevirdiği kayıtlarda Sala'nın, "Selam millet, nasılsınız? Millet ben öldüm. Çok yorgunum. Nantes'deydim ve burada yapılacak şeyler vardı, işler asla, asla, asla, asla bitmiyor. Düşecekmiş gibi görünen bir uçaktayım ve Cardiff'e gidiyorum, çılgınlık. Yarın başlamış olacağız, öğleden sonra yeni takımımdaki çocuklarla antrenmana başlayacağız. Bakalım neler olacak. Kardeşlerim sizler nasılsınız? İyi misiniz? 1.5 saat içinde benden haber alamazsanız, beni arayacak birini gönderecekler mi bilmiyorum çünkü beni bulamazlarsa biliyorsunuz. Çok korkuyorum" dediği duyuluyor.

ÜMİTLER TÜKENİYOR, BABASINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Nantes'tan Cardiff'e transfer olan Emiliano Sala'yı taşıyan uçağın hala bulunamaması kalan son ümitleri de tüketiyor. Sala, geçtiğimiz gün Nantes'tan takım arkadaşlarıyla vedalaştıktan sonra İngiltere'ye doğru yola çıktı. Arjantinli futbolcunun babası Horacio Sala, "Hiçbir şey bilmiyorum. İnanamıyorum. Çaresiz duruyum" derken, "klübü için, onun için, herkes ve ülkemiz için şaka gibi. O alçakgönüllü bir çocuk. Seyahati hakkında bilgim yok. Bildiğim tek şey küçük bir uçak olduğu. Uçağın kanalda kontrolden çıktığını söylüyorlar. Ne olduğunu bilmiyorum. Kelimelere dökemiyorum" ifadesini kullandı.

POLİS: HAYATTA OLMA ŞANSI AZ

Polis, Arjantinli futbolcu Emiliano Sala'nın da içinde olduğu kayıp uçakla ilgili arama çalışmasını askıya alırken, uçağın yolcularının hayatta kalma şansının az olduğunu açıkladı. Guernsey polis teşkilatından yapılan açıklamada, Sala'nın da içinde bulunduğu kayıp uçakla ilgili aramanın durdurulduğunu, arama faaliyetine gün doğumunda yeniden başlanacağı bildirildi. "Channel Adaları, İngiltere ve Fransa'nın katılımıyla yapılan 15 saatlik aramada suda bazı nesnelere rastlandı." ifadesi kullanılan açıklamada, "Bunların herhangi birinin kayıp uçağa ait olduğunu teyit edemiyoruz. Yolculara ait hiçbir iz bulamadık. Suya iniş yapmışlarsa hayatta kalma şansları bu aşamada maalesef çok az." değerlendirmesinde bulunuldu.

Yazarlar