SON DAKİKA
Tarih : 2021.06.03 15:48:19

Uçağı Zorla İndirilmişti! Arkadaşlarını Suçladı

Belarus’ta bomba ihbarı üzerine acil iniş yapan Ryanair’e ait yolcu uçağında yakalanan muhalif blog yazarı Roman Protaseviç, güvenlik güçlerine verdiği ifadede “kendisini asılsız bomba ihbarı yapan grupla ilişkili bir arkadaşının ele verdiğini düşündüğünü” söyledi.

Belarus ONT televizyon kanalında, Atina-Vilnius seferini yapan Ryanair’a ait yolcu uçağının bomba ihbarı üzerine Minsk’e acil inişi ile ilgili detayların ve yolcular arasında bulunan Protaseviç’in gözaltındaki ifadelerinin yer aldığı bir program yayımlandı.

Son günlerde bir arkadaşı ile arasının oldukça gergin olduğunu anlatan Protaseviç, “İş ile ilgili telefondaki sohbet grubunda (Atina’dan) uçağın kalkmasından 40 dakika önce, tek bir defa, hangi uçak ile nereye uçuş yapacağım, hareket edeceğim ile ilgili mesaj yazdım. Bu kişi bu sohbet grubunda vardı.” dedi. Minsk’te gözaltına alınınca kendisinin “satıldığını” anladığını belirten Protaseviç, “Çünkü uçuşumla ilgili bilgiyi hiçbir yerde konuşmadım. Bu hususta sohbet grubunda bilgi verdim, kendimi Minsk’te buldum. Hem de derhal.” diye konuştu.

Protaseviç, kendisini ele verdiğini düşündüğü kişinin tüm ülkede ve kitlesel boyutta “asılsız bomba ihbarı yapan” bir grupla bağlantısı olduğuna dikkat çekti.

Yazarlar