SON DAKİKA
Tarih : 2023.12.13 17:16:18

Uçak Acil İniş Yapınca Yolcular Kışlada Uyumak Zorunda Kaldı

Amsterdam-Detroit seferini yapan uçağın Kanada'ya inmek zorunda kalmasının ardından yolcular askeri kışlada konakladı. Hollanda'nın Amsterdam kentinden ABD'nin Detroit şehrine giden yolcular, uçağın mekanik arıza nedeniyle zorunlu iniş yapmasının ardından geceyi Kanada'nın doğusundaki askeri kışlada geçirdi. WJBK-TV'nin haberine göre Delta Havayolları ekibi, arızanın ardından uçağı pazar günü Newfoundland ve Labrador'a yönlendirdi.

Tony Santoro adlı yolcu televizyon kanalına yaptığı açıklamada, 24 saatlik gecikme sırasında yolcuların barakalarda konakladığını söyledi. "Gerçekten otel gibiydi" diyen Santoro "Çok kötü değildi. Sabunumuz, suyumuz, her şeyimiz vardı," ifadelerini kullandı. Yolculardan Nathan Johnson ise havayolu şirketinin neler olup bittiğine dair çok az iletişim kurduğunu söyledi. Delta Havayolları AP'ye yaptığı açıklamada 135 sefer sayılı uçuşunun "tedbir amacıyla" Goose Bay havaalanına yönlendirildiğini söyledi.

Şirket, "Goose Bay havaalanındaki hava ve pist koşulları faaliyetlerin askıya alınmasına neden oldu ve mürettebatın görev süreleri etkilendi. Delta, müşterileri son varış noktalarına ulaştırmak üzere Goose Bay'e ek uçak gönderdi," açıklamasını yaptı. Delta'nın Pazar gecesi yiyecek, su ve kalacak yer ayarlamak için Goose Bay'deki yetkililerle birlikte çalıştığını belirten şirket, yolculara rahatsızlık için tazminat ödeneceğini de sözlerine ekledi.

45 yaşındaki Nathan Johnson yolcuların beş saat boyunca pistte kendilerini Detroit'e götürecek başka bir uçağın gelmesini beklediklerini söyledi. Johnson ikinci uçak geldiğinde yolcuların uçağa bindiğini, bu sefer de mürettebatın zaman aşımına uğradığını ve tekrar inmeleri gerektiğinin söylendiğini belirtti.

Johnson ve diğer yolcular pazartesi günü sabah 6 sularında okul otobüsleriyle askeri kışlaya götürüldü. Yolcular kışlaya çantaları olmadan hazırlıksız bir şekilde gelmişti. Kanada'nın soğuk havasında bazı yolcuların montları da yoktu. Johnson, eşiyle birlikte saatler önce Almanya'nın Münih kentinden ayrıldığından beri giydiği kıyafetlerle uyumak zorunda kaldıklarını söyledi.

"Ne zaman uyanmamız ya da ne zaman hazır olmamız gerektiği konusunda hiçbir fikrimiz olmadan odalara geri götürüldük" diyen Johnson "Hiçbir iletişim yoktu" ifadelerini kullandı.

Yazarlar