SON DAKİKA
Tarih : 2020.09.01 12:47:59

Uçak İndi! Dünya Saniye Saniye İzledi

Uluslararası haber ajansları fotoğrafları peş peşe servis etti, uçağın içinde en dikkat çekici isim ise dört yıldır tüm Ortadoğu'yu şekillendirdi. İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki tarihi uçuş bugün tamamlandı.

Dünyanın gözü, Filistin'i yüz üstü bırakıp İsrail'le normalleşme anlaşması imzalayan Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE). İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Ben-Gurion Havalimanı'ndan bu sabah kalkan uçak, öğle saatlerinde Abu Dabi'ye indi. İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ilk ticari uçuş gerçekleşti. İsrail havayolu şirketi El Al'a ait uçaktaki en dikkat çekici isim, ABD Başkanı Donald Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner. Dört yıldır ABD'nin tüm Ortadoğu politikalarının mimarı olan Kushner, İsrail-BAE anlaşmasının da arkasındaki isim. Ben-Gurion Havalimanı'ndaki törende İsrail ve ABD bayrakları yan yanaydı. Uçağa binenler arasında ABD lideri Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Meir Ben-Shabbat da vardı.

Uluslararası haber ajansları Ben-Gurion'dan birçok fotoğrafı dünyaya servis etti, Yahudi olan Jared Kushner ve yanındakiler gururla pozlar verdi. Üzerine Arapça, İngilizce ve İbranice 'barış' yazılan Kiryat Gat adlı uçak, Suudi Arabistan hava sahasını kullandı. Yaklaşık üç saat süren uçuşun ardından tarihi uçuş tamamlandı ve uçak Dubai'ye iniş yaptı. Reuters, Abu Dabi'de serilen kırmızı halıyı fotoğrafladı. Uçağı Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargaş karşıladı. Burada kürsüye çıkan Jared Kushner, tarihi bir yolculuk yaptıklarını belirterek Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayıd Al Nahyan'ı övgüye boğdu.

Al Nahyan'ın 'yeni Ortadoğu'ya yön veren kişi' olduğunu söyleyen Kushner, tüm bölgenin Filistinililerin müzakere masasına dönmesini heyecanla beklediğini savundu: "Geçmişe takılmamalılar. Masaya dönmeliler ve herkesin çıkarıyla örtüşecek bir şeyin nasıl yapılacağını düşünülmeliler." Ortadoğu'daki en büyük tehdidin İran olduğunu vurgulayan Kushner, F-35 savaş uçaklarının İsrail dışında bölgedeki diğer ülkelere satışıyla ilgili soruya karşılık ise şunları kaydetti: "BAE'nin ABD'li ile yaklaşık 30 yıla dayanan savunma alanında bir ilişkisi mevcuttur. ABD'nin BAE ile askeri ilişkileri çok özeldir. Aynen ABD'nin İsrail ile ilişkileri gibi. İleriki süreçte askeri ilişkiler konusunda daha fazla görüşmeler olacaktır."

Yazarlar