SON DAKİKA
Tarih : 2021.12.06 15:16:56

Uçak Kazasında Kaybolan Mücevherleri Bulduğu İçin Ödüllendirildi

Alpler ve Batı Avrupa'nın en yüksek dağı Mont Blanc'de gerçekleşen uçak kazasından kalan mücevherleri bulan Fransız bir dağcı, durumu yetkililere bildirince bu mücevherlerle ödüllendirildi. Fransa'nın en yüksek dağı Mont Blanc'ın eteklerinde zümrüt, safir ve yakut içeren bir sandık bulan Fransız bir dağcı, sandığı bulur bulmaz yetkililere gitmişti.

2013 yılında meydana gelen bu olayda mücevherler, üzerlerinde 'Made in India' yazan küçük torbaların içindeydi. Hazinenin, geçen yüzyılın ortalarında Hint uçaklarının karıştığı iki gizemli uçak kazasıyla bağlantılı olduğuna inanılıyor. 3 Kasım 1950'de bir Air India uçağı olan Malabar Princess, Mont Blanc'a düştü ve uçaktaki 58 kişi öldü. Olaydan 16 yıl sonra, 24 Ocak 1966'da Mumbai'den New York'a gitmekte olan bir Boeing 707 Air India uçağı aynı yere düştü.

Uçakta bulunan 117 yolcunun tamamı hayatını kaybetti. Bulduğu sandığı yetkililere teslim eden dağcı, geçtiğimiz günlerde ödüllendirildi. Fransa'daki yasa, iki yıl sonra sahibi bulunamazsa, ganimetin bulan ile bulunduğu arazinin sahibi arasında bölünmesi gerektiğini belirtir.

Chamonix Belediye Başkanı Eric Fournier, mücevherlerin 150 bin Euro olacak şekilde ikiye ayrıldığını açıkladı. 1966 yılına ait olduğu düşünülen mücevherler, bölge belediyesi ile dağcı arasında eşit bir şekilde paylaşıldı.

Yazarlar