SON DAKİKA
Tarih : 2022.05.05 12:27:44

Uçan Arabalar İçin İnşa Edilen İlk Havalimanı Açıldı!

İngiltere'de uçan arabalar için dünyanın ilk havalimanı açıldı! Merkezde alışılmışın dışında olarak teknik alanlara önem verildi işte detaylar Dünyanın uçan arabalar için yapılan ilk havalimanı Air- One Vertiport açıldı. İngiltere’de kurulan merkez, Birleşik Krallık tarafından desteklenen Urban-Air Port tarafından inşa edildi. Alışılmışın dışında kurulan havalimanında kafe ya da dinlenme salonu şimdilik yer almıyor. Bunun yerine birçok teknik alana destek verildi.

Havalimanında teknik detaylara daha çok önem verildi!

Uçan arabalar için kurulan dünyanın ilk havalimanı, herhangi bir tesise yer vermektense şarj tesislerine, kontrol- komuta alanlarına ve kargo yükleme bölümlerine yer verdi. Tesis şimdilik çalışmıyor fakat kurucu; ilerde yolcu hava taksileri, otonom teslimat dronları ve savunma operasyonları ekipleri için merkezi öneme sahip olacağını ve bunun daha bir başlangıç olduğunu açıkladı. Air-One’un ileride hava hareketlilik araçlarının neden olduğu hava kirliliğini ve tıkanıklığını azaltmanın önünü açacağı öngörülüyor.

Uçan arabalar için havalimanı açıldıktan sonra şirket, birçok ülkeye 200 adetten fazla Vertiport için destek sağlayacak. Merkez, kullanıma açıldıktan sonra ülkenin birçok yerine dört saat içerisinde ulaşım sağlayacak. 2027 yılına kadar inşa edilecek 200 adetten fazla Vertiport; başlıca West Midlands, Londra, Los Angeles, Avustralya, Fransa gibi büyük ülkelerde açılacak.

Yazarlar