SON DAKİKA
Tarih : 2022.05.17 16:07:49

Ulaştırma Bakanı’ndan Atatürk Havalimanı Açıklaması: Tamamen Kapatmıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Atatürk Havalimanı'nı tamamen kapatmıyoruz. Burada Doğu-Batı açık kalacak ve acil durumlar için kullanılacak" dedi. Atatürk Havalimanı'nın yerleşim yerinin ortasında kaldığını ve kapasitesinin dolmuş olduğunu savunan Karaismailoğlu, "İhtiyacı karşılamayan bir havalimanı oldu. Tabii ki burada bir değişim ve yeni yatırım yapmak gerekiyordu" dedi.

Yıkıma karşı tepki gösterenleri de eleştiren Bakan Karaismailoğlu, İBB Başkanı İmamoğlu'nu da hedef alarak, "Bakıyorsunuz bir yanda bir tane İETT otobüsünü işletemeyen bir zihniyet gelip, şehre yapılacak bir yeşil alana karşı çıkması yaptıkları saçmalıktan ya da muhalefet ettiklerini zannettiklerinden başka bir şey değil" dedi. Almanya'da düzenlenecek Uluslararası Ulaşım Fuarı'na katılmak üzere Berlin'e giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Karaismailoğlu, Atatürk Havalimanı'nda yapımına başlanan millet bahçesi ve havalimanı metro çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Atatürk Havalimanı ile ilgili sorulan soru üzerine Karaismailoğlu, "Ülkemizde son 20 yıldır olan bütün çalışmalarda sadece ulaşım sektörü için 172 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bunun sonucunda vatandaşımızın hayatı kolaylaştı. Hayatına konfor geldi. Bunlar hep güçlü alt yapı sayesinde oldu. Atatürk Havalimanı yılların havalimanı. Tamamen yerleşim yerinin ortasında kalmış, kapasitesi dolmuş ve ihtiyacı karşılamayan bir havalimanı oldu. Tabiiş ki burada bir değişim ve yeni yatırım yapmak gerekiyordu. Bu eleştiriyi yapanlar, Sabiha Gökçen Havalimanı'nı niye yaptınız, buraya uçak mı inecek diyen kişiler değil mi ?" dedi.

"TAMAMEN KAPATMIYORUZ"

Karaismailoğlu, "Atatürk Havalimanı'nın kapasitesi dolmuş, her gün binin üzerinde uçak iniyor. O uçakların egzoz emisyonu yerleşim yerlerinde buluyordu. Atatürk Havalimanı kapatıldıktan sonra E-5 yükü yüzde 30 azaldı. Atatürk Havalimanı'nı tamamen kapatmıyoruz. Burada Doğu-Batı açık kalacak ve acil durumlar için kullanılacak" dedi.

"İSTANBUL HAVALİMANI'NDAKİ UÇUŞLARI RİSKE EDİYORDU"

Atatürk Havalimanı'nda yapımına başlanılan millet bahçesi projesi ile ilgili konuşan Karaismailoğlu, "Havalimanındaki Kuzey-Güney pistine hem oradaki acil durum hastanesi yapıldı hem de İstanbul Havalimanı'ndaki uçuşları da riske ediyordu. Bu pist kapatılarak İstanbul'un hizmetine sunulacak devasa bir millet bahçesi olarak dünyaya örnek bir proje olacak. Bununla gurur duymaları lazım, eğer şehri seviyorlarsa vatandaş için çalışmaya gayret ediyorlarsa bunun zaten önünü açmaları lazım. Bakıyorsunuz bir yanda bir tane İETT otobüsünü işletemeyen bir zihniyet gelip şehre yapılacak bir yeşil alana karşı çıkması, yaptıkları saçmalıktan ya da muhalefet ettiklerini zannettiklerinden başka bir şey değil" diye konuştu.

Yazarlar