SON DAKİKA
Tarih : 2024.02.21 15:36:50

Unifree Duty Free Sürdürülebilirlik Çalışmalarına Hız Verdi

Yarım asırdır gümrüksüz satış alanında hizmet veren Unifree Duty Free, sürdürülebilirlik çalışmalarıyla seyahat perakendeciliği alanında dikkat çekiyor. Bütüncül bakış açısıyla ele aldığı, toplumsal cinsiyet eşitliği, fırsat eşitliği, çeşitlilik, kapsayıcılık, erişilebilirlik odak noktalarında gerçekleştirdiği sürdürülebilirlik faaliyetleri ile Unifree Duty Free 2023 yılında önemli projelere ve başarılara imza attı.

Toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki çalışmalarıyla UN Women ve Global Compact ortaklığındaki Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin imzacısı olan Unifree Duty Free, ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından geliştirilen TUV AUSTRIA TURK tarafından denetimleri gerçekleştirilen, şirketlerin çeşitlilik, kapsayıcılık, toplumsal cinsiyet eşitliği, çevre, sağlık ve kaliteli yaşam konularında yürüttükleri çalışmalar için verilen en önemli sertifikalardan biri olan "GreenStars Kurumsal Sürdürülebilirlik Modeli Sertifikası"nı almaya hak kazandı.

İnsan kaynakları stratejilerini sürdürülebilirlik çerçevesinde şekillendiren Unifree Duty Free insan kaynağını, sürdürülebilirlik değerlerini benimseyen ve bu değerleri iş yapış biçimlerine entegre edebilecek bireylerden seçmeye ve işe alımlarda her daim toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetmeye ve kadın istihdamını artırmaya önem veriyor. Unifree Duty Free icra kurulunun %60’ı, yılın ilk 6 ayında yapılan işe alımların %42’si, tüm çalışanlarının %37’si kadınlardan oluşuyor. Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada çalışanların katılımının, motivasyon ve gelişiminin önemli olduğuna inanan Unifree Duty Free, çalışanların eğitimi, gelişimi ve mutluluğu için kurum içi düzenli gelişim ve eğitim imkânı sağlayan Unifree Akademi’yi kurarak, Akademi üzerinden sağladığı içeriklerle çalışanlarını kariyer gelişimlerinde destekliyor, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaları hakkında düzenli olarak bilgilendiriyor ve sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyor.

ISO50001 belgesini alarak enerji verimliliğini artırmak, enerji tüketimini izlemek, kontrol ve optimize etmek için önemli bir adım atan Unifree Duty Free, ayrıca sürdürülebilir bir gelecek için çevreye katkı sağlayacak self servis kasa ödeme sistemlerini de hayat geçirerek, operasyonlarının çevresel etkilerini azaltma konusunda da önemli bir adım attı.

Unifree Duty Free CEO’su Ali Şenher: ‘’ Unifree Duty Free ailesi olarak, odağımıza insan kaynağımızı alarak, şirketimizin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmasına destek sağlayacak stratejiler geliştiriyor, bu stratejiler doğrultusunda aksiyonlar alıyoruz. 2023 yılında sürdürülebilirlik hedeflerimizi destekleyen güzel başarılara imza attık, 2024 yılında da bu odakta çalışmalarımızı artırarak sürdürülebilir geleceğe, sürdürülebilir iş hayatına, sürdürülebilir gelişime maksimum seviyede katkı sağlamayı hedefliyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Seyahat Perakendesi alanında ilklere imza atan Unifree Duty Free, 2024 yılına da Sürdürülebilir Eğitim Gelişim ve Mükemmellik Derneği tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Eğitim Gelişim Ödülleri’nde ‘’LTC Kategori eğitimi’’ ile ödül almaya hak kazandı. Unifree Duty Free önümüzdeki süreçte de sürdürülebilirlik konusunda öncü projeleri hayata geçirerek, sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlamayı hedefliyor.

Yazarlar