SON DAKİKA
Tarih : 2023.06.18 23:33:29

Virgin Galactic’in Ticari Uzay Uçuşları Bu Ay Başlıyor

Milyarder iş insanı Sir Richard Branson, uzay turizmi şirketi Virgin Galactic'in ilk ticari uçuşunu bu ay başlayacağını söyledi. Richard Branson uzay girişimleri konusunda ısrarcı gibi görünüyor. Milyarder girişimci, mayıs ayında uzay şirketi Virgin Orbit’in görevinin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra şirketi birkaç ay içinde kapatmıştı.

Ancak Branson, Virgin Galactic’teki faaliyetlerine devam ediyor ve Galactic 01 olarak adlandırılan uçuş için 27 Haziran’dan 30 Haziran’a kadar bir fırlatma tarihi hedefliyor. Virgin Galactic, ilk uçuşun İtalyan Hava Kuvvetleri ve İtalya Ulusal Araştırma Konseyi’nden üç mürettebat üyesini mikro yerçekimi araştırması yapmak üzere taşıyacak bilimsel bir araştırma görevi olacağını söyledi.Şirket, ikinci ticari uzay uçuşunun ağustos ayı başında gerçekleşeceğini ve bundan sonra aylık uzay uçuşları gerçekleştirmeyi planladığını söyledi. Geçen ay Virgin Galactic’in Unity adını verdiği roket uçağı, yaklaşık iki yıllık bir aradan sonra tekrar görevdeydi.

Firmanın uzun zamandır beklenen ilk ticari hizmetinin başlatılmasından önce aracın son test uçuşu olarak ilan edildi. Virgin Galactic, Dünya’nın 80 km üzerinde yolculuk yapmak isteyenler için 800’den fazla bilet sattı. Virgin Galactic uzay turizmine odaklanırken, Sir Richard Branson’ın roket şirketi Virgin Orbit ile uydu fırlatma tutkusu da vardı. Ancak Virgin Orbit, bir görevin başarısız olmasının ardından mayıs ayında kapandı.

Yazarlar