SON DAKİKA
Tarih : 2018.10.15 13:13:57

Yaklaşık Bin Kişinin Ölümüyle Sonuçlanabilecek Faciadan, Son Anda Dönüldü

Geçtiğimiz yıl, ABD'de Kanada Havayollarına ait uçağın, iniş yerine kalkış pistine yönlendirilmesini son anda fark eden pilot, sırada bekleyen uçakları gördüğü anda uçağı tekrar havalandırdı ve büyük bir faciayı önledi.Geçen sene Haziran'da San Francisco'da Kanada Havayollarına ait bir pilot iniş pisti yerine kalkış pistini kullanılması üzerine yaklaşık 1000 yolcunun ölebileceği bir faciadan saniyelerle dönüldü.

140 yolcu taşıyan Kanada Havayollarına ait Airbus A320 tipi uçak San Francisco Havalimanına gece saatlerinde iniş yaptı. İniş pisti yerine kalkış pistine inmeye çalışan pilot, kalkış yapmak için sırada bekleyen dört yolcu uçağı son anda fark etti ve tekrar yükselerek faciayı öneledi.

SIRADA BEKLEYEN UÇAKLARI SON ANDA GÖRDÜ

Pilotun sırada bekleyen ilk uçağı fark ettiği an uçağın yerden 30 metre yükselikte uçtuğu belirtildi. America Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu Başkan Yardımcısı Bruce Landsberg, pilotun yanlış piste indiğini son anda fark etmemesi durumunda havacılık tarihinin en büyük faciasının yaşanabileceğini söyledi.

PİLOT İLE KULE ARASINDA YAŞANAN KONUŞMA YAYINLANDI

Görüş açısın iyi olmadığından dolayı uçuş görevlilerinin pilotu yanlış piste yönlendirdiği belirtildi. Pilot ve kule arasında yaşanan konuşma kayıtları yayınlandı.

Yazarlar