SON DAKİKA
Tarih : 2022.08.17 17:02:15

Yardımcı Pilot Uçak Havadayken Atlayıp Ölmüştü

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu, uçaktan atlayarak hayatını kaybeden yardımcı pilotla ön raporunu dün yayımladı. Raporda, Charles Hew Crooks'un, iniş takımları zarar verdiği için sinirlendiği yazıldı.

29 Temmuz'da meydana gelen olayda 23 yaşındaki yardımcı pilot, Kuzey Karolina'daki Raleigh-Durham Uluslararası Havalimanı'nın 48 kilometre güneyinde bulunmuştu. Crooks'un paraşüt taşımadığı belirlenmişti. Küçük kargo uçağının adı açıklanmayan sorumlu pilotu, olay gününde paraşütle atlamaya yapan kişileri taşıdıklarını ve başka bir grubu almak için Raeford West Havalimanı'na gittiklerini söyledi.

Raporda, uçağı Crooks'un indirmeye çalıştığı iniş takımının sağ tarafını pise çarptıktan sonra pas geçtiği kaydedildi. Sorumlu pilot bunun ardından kontrolleri devralıp iniş takımlarında hasar olup olmadığını belirlenmesi için Raeford West Havalimanı'nın etrafında uçtu. Bunun ardından acil iniş ilan edilirken pilotlar, uçağı Raleigh-Durham Havalima'nına yönlendirmek için hava trafik kontrolörleriyle temas halindeydi. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu iletişimi Crooks'un sağladığını bildirdi. Raporda Crooks'un "sert iniş yüzünden açıkça kızgın olduğu" yazıldı.

Yazarlar