SON DAKİKA
Tarih : 2022.10.03 15:29:11

Yargıtay’dan Bagaj Kararı: Kaybolursa Tazminat Ödeyecekler

Yargıtay havayolu şirketlerinin yolcunun bagajı kaybetmelerine ilişkin emsal kararını açıkladı. Yargıtay, sadece maddi değil manevi tazminatın da ödenmesine hükmetti. Katıldığı bir turla Ankara’dan aktarma ile önce İstanbul’a oradan da Mısır’a giden yolcunun bagajı yanlışlıkla Moskova uçağına konuldu. Havayolu şirketi, yolcuya, bagajlarının seyahate gideceği yerde kendisine ulaştırılacağını belirtti ancak bagajları teslim edilemedi.

Seyahati boyunca sürekli kullandığı ilaçlarından da mahrum kalan yolcu, yolculuk boyunca sürekli masraf yaptığını, giysi almak durumunda kaldığını, tatilinin stres altında ve moral bozukluğu içerisinde geçirdiğini belirterek maddi ve manevi zararının karşılanması için dava açtı. Türkiye gazetesinden Yeşim Eraslan'ın haberine göre Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi, davacının manevi tazminat talebini kabul etti. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, kararı bozdu.

Dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Kurul, havayolu şirketinin manevi tazminat ödemesine hükmetti. Davacının huzur içinde tatil yapmaktan çok bagajına ulaşabilme çabasıyla ve giderek artan stres içinde seyahatini tamamladığı belirtilen kararda, bagajın Türkiye’ye döndükten çok sonra teslim edilmesinin ve valizin kilit sisteminin kırılarak eşyaların karıştırılmasının davacının kişilik haklarının ihlali niteliğinde olduğu belirtildi.

Yazarlar