SON DAKİKA
Tarih : 2024.01.29 13:41:59

Yerli Savaş Uçağı KAAN’da Heyecanlandıran Açıklama

Yerli savaş uçağı KAAN'da ilk uçuş için geri sayım başlarken, milli savaş uçağına yönelik heyecanlandıran bir açıklama daha geldi. Geçtiğimiz aylarda piste çıkıp ilk ilk taksi testini başarıyla tamamlayan KAAN'a ilişkin konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağının ne zaman kanatlanacağına yönelik soruya, "Yer testleri yapıyoruz. Çok yakın" şeklinde yanıt verdi. Takvimlendirmeye göre Milli Muharip Uçak'ta ilk teslimatın 2028 yılında yapılması planlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın katılımıyla bu yıl 9'uncusu Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Bilişim Vadisi'nde gerçekleştirilen 2023 Verimlilik Proje Ödülleri töreninde TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, 'süreç iyileştirme' kategorisinde birincilik ödülü aldı.

Kotil, Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı olacak KAAN ile ilgili açıklamalarda bulundu. KAAN'ın bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri gerçekleştirildi.

Mehmet Fatih Kacır'ın, "Herkes KAAN'ın kanatlanacağı tarihi duymak istiyor, ne durumdayız hocam?" sorusu üzerine Temel Kotil, "Yer testleri yapıyoruz. Yakın" dedi. Kacır'ın, "Yakın mı, çok mu yakın?" şeklindeki sorusuna ise Kotil, "Çok yakın" diye karşılık verdi.

Testler yapıldı

KAAN'ın bugüne kadar fırlatma koltuğu testleri, tam boy statik testi, kontrol yüzeylerinin atalet ve statik testleri, iniş takımı düşürme testleri, sistem entegrasyon laboratuvarında aviyonik sistem testleri, yakıt testlerinin ardından motor çalıştırma testleri gerçekleştirildi.

Yer testleri ile taksi testlerinin tamamlanmasının ardından KAAN'ın birkaç hafta içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor. KAAN’da Faz-1 Aşama-1 kapsamında 2018-2022 yılları arasında ön dizayn faaliyetleri icra edildi. Faz-1 Aşama-2 kapsamında ise 2022-2029 döneminde detay tasarım ve kalifikasyon faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Yazarlar